"Ha egy könyvet igazán el akarsz olvasni, de még nem írták meg, akkor neked kell megírnod." - Toni Morrison
"Az álom írás, az írás pedig sokszor nem más, mint álom." - Umberto Eco


2018. szeptember 30., vasárnap

Perlekedők 6. és 7. fezet

6.

Simon a légkondi hűvösétől összerázkódva meztelen testére húzta a könnyű takarót. Órák óta feküdt a sötétben és képtelen volt elaludni. Aztán bedugta a fülébe az iPodját és halkra állítva lehunyta a szemét. Sokszor segített ez már a relaxálásban, de most megállás nélkül járt az agya, és a kemény rock, ami a fülébe harsogott, most nem segített. Ami idegesítette, annál is inkább, mert nem  a munkáján időztek a gondolatai, nem a forgatókönyv szövegét motyogta magában, csak egyetlen kérdés foglalkoztatta, hogy dalos pacsirta asszisztense mi a fenéért olyan barátságtalan vele. Soha, egyetlen forgatáson nem mondhatta senki, hogy udvariatlan lett volna, vagy rátarti, aki az A-listás státuszát használja még arra is, hogy extra elvárásokkal zaklassa a munkatársait. A maximum tényleg az volt, ha kért egy kávét, és most ez a tyúk úgy orrol rá, mintha a családját szídta volna a bemutatkozáskor. Lehet, hogy Jacknek lenne igaza, és így leplezi, hogy ő is legszívesebben a nyakába ugrana? Á, hülyeség! Ha ilyen, amikor rajong, akkor milyen lehet, amikor gyűlöl?  Viszont a hangja... az elvarázsolta. Felült, kikapta a füléből a fülhallgató dugóit és a laptopja után nyúlt, ami az éjjeli szekrényen hevert. Bekapcsolta és hamarosan már a youtube-on kalandozott. Megtalálta Katie Melua számait, melyek közül a lány többet is elénekelt. Találomra elindította az egyiket és szinte lemerevedett, ahogy az énekesnő hangja megszólalt a szobában. Kísértetiesen olyan volt, mintha Anna énekelt volna. Vajon a lány képes ilyen mély szenvedélyre, mint amiről a dal szólt? Tekintve az indulatos természetét, nem tartotta elképzelhetetlennek, és ez meglehetősen izgalmas gondolat volt. Eldőlt az ágyon és hagyta, hogy az elindított válogatás álomba ringassa, egy olyan álomba, amiből nem volt valami fényes az ébredés, mert összezavarta. Abban azonban biztos volt, hogy nagyon rossz ötlet lenne az álomnak bármely apró részletét az életben valóra váltania. Csak bonyodalmakhoz, földindulás-szerű balhékhoz vezetne, ő pedig dolgozni jött. Legjobb lesz, ha ezt erősen beleveri abba az elkalandozni hajlamos fejébe.
*
Anna már hajnalban a teraszon kortyolgatta az első kávéját. Szinte a nap bármely szakában képes volt meginni a könnyű tejeskávét, ezért aztán akár rögtön utána is képes volt mély álomba zuhanni, szóval nem a koffein éhsége kevertette vele, csak a szürcsölés hangulatára volt szüksége. Most is melengette a kezeit a forró bögrén, mert a nap ugyan már felkúszott az égre, de még nem volt elég erős ahhoz, hogy ne legyen libabőrös a vékony férfipólóban, amit hálóingként használt. Imádta ezt a tetőteraszt, amely nagyobb volt, mint a lakása és a buja zöld növények két oldalról teljesen elszeparálták a szomszédoktól. Előtte pedig a Duna és a Margitsziget pompázott teljes szépségében. Az apja ajándéka volt ez az apró kis harminckét négyzetméteres lakás, amelyhez a közel negyven négyzetméteres terasz tartozott. Ha nem szakadt az eső, lényegében itt élt, és erről árulkodtak az épített tető alatt megbújó kényelmes bútorok is. Sokszor előfordult, hogy meleg nyári éjszakákon, amikor a lakásban szinte elviselhetetlen volt a hőség, idekint aludt. A nyersfehér huzatú puha párnák még magukon hordozták az éjszaka hűvösét, maga alá húzott lábai csak lassan melegedtek fel. Az egyiket maga elé nyújtotta és elégedetten nézegette a sötétvörös körömlakkot. El is határozta, hogy indulás előtt a kezét is kezelésbe veszi.
Az apja…, a legújabb húzásától még mindig mérges volt, de ez a méreg egy nagy adag szeretettel keveredett, hiszen szegény Joe – ahogy a nővérével egymás között nevezték - nem tehet róla, hogy még most is óvni, irányítani akarja őket. Bemutatott neki az évek során egy-két fiút, többnyire más követségi alkalmazottak gyerekeit, akik már az első randira is úgy jöttek el, hogy „szia, örülök, hogy találkoztunk, de talán nem kéne ezt nagyon erőltetnünk”.  Ezzel a legutóbbival sem volt másként. Arról nem is beszélve, hogy messze a legsótlanabb pasi volt, akivel valaha találkozott. Informatikus. Még szerencse, hogy a koncertre nem hívta el, a srác valószínűleg egész idő alatt hazavágyott volna a gépei közé. Apa még mindig nem érti, hogy a dolgok manapság nem így működnek, már nem a szülők szervezik a megfelelő partikat. Ő pedig talán emiatt a fene nagy önállósága, mondjuk ki, önfejűsége  miatt nyúlt is állandóan mellé. Gergő... na, ő mindenesetre nagy mellényúlás volt. Egy életre szóló tapasztalat. Huszonhat évesen, három-négy sikertelen próbálkozással a háta mögött mostanában kezdett el gondolkozni rajta, hogy talán benne van a hiba. Talán túl nagyok az elvárásai. De tényleg túl sokat vár, ha egy kedves, szimpatikus fiút keres, akinek ő jelenti a mindent, aki nem alszik el, ha egy kiállításra szeretne elmenni, egy rockkoncertre, netán az operába, de hajlandó lenne vele az apró konyhában kísérletezni, gyertyafény mellett vacsorázni kint a teraszon és ettől boldogabbnak lenni, mintha egy előkelő párizsi étteremben tennék. Az illető legyen férfias, de gyengéd, sportos, de ne sportőrült, intelligens, szeressen olvasni, lehetőleg ne dohányozzon, bár ez nem kizáró ok - majd leneveli -, legyen stílusa úgy a viselkedésében, mint az öltözködésében, figyeljen rá, de ne kövesse minden mozdulatát, ne legyen féltékeny, de ne is legyen neki mindegy, hogy mit csinál, ne legyenek titkai, vagy ha igen, azok a csontvázak olyan mélyen legyenek elásva, hogy sose derüljön rájuk fény, legyen hűséges és egy tigris az ágyban, érezze, hogy forr tőle a vére, és azt is, hogy akarja őt ... Áh, ez így túl zagyva, itt az ideje, hogy egy rendes listát összeírjon, aztán ha felbukkan valaki a láthatáron, akkor szépen kipipálhatja az elvárásait, aztán ha nem lesz mit kipipálni, az illető rövid úton mehet is a süllyesztőbe.
Feltápászkodott és bement egy jegyzettömbért meg egy tollért, aztán a terasz kanapéjára kucorodva  összeráncolt homlokkal megpróbálta összefoglalni a legfontosabbakat, hiszen nem állíthat szerencsétlen pasi elé egy harminc pontból álló megfelelési listát. Legyen tíz pont, a legfontosabbak:
1, az első és legfontosabb, hogy csak akkor mondja, hogy szeretlek, ha komolyan is gondolja, de mondja ki, ne várja, hogy gondolatolvasó legyek, beszéljen velem
2, mindenekfelett legyen hűséges
3, ne legyen unalmas és legyen stílusa
4, legyen férfias (ne a nőnek kelljen kicserélni a kocsi kerekét, még ha képes is rá – húzta el a száját, ahogy Tomi legutóbbi szerencsétlenkedése eszébe jutott) és legyen határozott, de ne higgye, hogy nála van a bölcsek köve
5, legyen sportos, de ne megszállott
6, legyen hasonló az érdeklődésük, akár zenéljen is velem... oh, ez mindennél jobb lenne – sóhajtott.
7, legyen figyelmes, aki tudja, mit jelent az a szó: romantika
8, ne legyen féltékeny, bízzon a párjában
9, ne legyen közömbös, számítson neki, hogy mit tart felőle
10, legyen tigris az ágyban, de képes legyen a gyengédségre is, és leginkább érezzen rá, mikor melyikre van szüksége
Röviden legyen barát, szerető és mindenekelőtt társ! Na! Elégedetten hátradőlt, átolvasta a listát, aztán a kisasztalra tette, és hogy a könnyű szellő el ne fújja, rátette a kávés bögrét. Mély sóhajjal gondolt rá, hogy szegény Tom sem állja ki sok ponton a próbát.  Mire ezt a gondolatot elemezni kezdte volna, eszébe villant, hogy valami fontosról megfeledkezett. Tomi! Jézusom, nem hívtam fel! – jutott eszébe hirtelen és talpra szökkent, hogy a telefonját megkeresse, aztán az órára se nézve megnyomta a gyorshívót.
-Iiigen… - szólt bele a kitartó csörgetés után a fiú álmos hangja, és Anna akkor nézett a hűtő feletti órára. Még épp csak elmúlt hat óra. Tom hétnél előbb sosem kelt fel.
-Jaj, bocs, csak tegnap este kiment a fejemből, hogy felhívjalak, most jutott csak eszembe és nem akartam, hogy megint megfeledkezzek róla, mert nehéz napom lesz, az utazás is... szóval…  - hadart a lány és szinte látta maga előtt, ahogy a fiú álmosan visszazuhan a párnák közé, miközben elkívánja őt a fenébe. Na, például ez a pont sem szerepelt azon a tízes listán – grimaszolt egyet.
-Anna? Mi ilyen sürgős? – nyögött bele a készülékbe a fiú.
-Hát, te mondtad, hogy eljönni nem tudsz, de feltétlenül hívjalak fel, ha végeztem, és tegnap elfelejtettem, szóval csak ezért.
-Anna! Csak azt akartam tudni, hogy rendben hazaértél.  Meg különben is…– sóhajtott Tomi, de nem folytatta, mire a lányon valami furcsa érzés suhant át. 
-Igen? Mit akartál mondani?
-Ha én elfelejtenélek felhívni, te akarnád hallani másnap reggel a hangomat? Főleg, ha azzal kezdeném, hogy elfeledkeztem rólad, mert jobb dolgom volt – motyogta bele a fülébe kissé határozatlanul a fiú. A hangján hallható volt, hogy bizonytalan benne, mondja-e tovább, vagy hagyja a fenébe, de Anna már tudni akarta a folytatást.
-Nézd, még nem vagyok egészen ébren, ennélfogva lehet, hogy nem lesz egészen szépen becsomagolva, amit mondani akarok, de tudod, tegnap, amikor nem hívtál, itt ültem és gondolkodtam.  Amióta ismerjük egymást, folyton én loholok utánad, te pedig rendre megfeledkezel rólam. Legyen szó egy randiról, egy szívességről, egy problémáról, amin agyalok, vagy egy ünnepi alkalomról. Nem vagyok neked elég fontos ahhoz, hogy figyelj rám. Ezt érzem már az eleje óta, és folyamatosan arra várok, mikor látom a változást. De nem látom, és lassan már nem is várom. Ez viszont nem jelenti azt, hogy ez így nekem jó. Érted hova akarok kilyukadni?
-Szakítani akarsz … - suttogta a lány, és a vonal túlsó végéről érkező mély sóhaj, meg a csönd, ami követte, beszédesebb volt bármilyen szónál.
-Nézd, találkozzunk és beszéljük meg! Nem érhet véget így, egy telefonbeszélgetéssel, oké? – kérdezte halkan a fiú, de most Anna volt az, aki nem találta a megfelelő szavakat. Aztán maga elé húzta és kinyitotta a noteszét és elszörnyedve látta, hogy a következő  három napon nem is lesz a városban. Ma este pedig…, valószínűleg ez sem lesz megfelelő, mert egész biztosan együtt lesz az egész stáb a vidéki forgatás előtt. Nem teheti meg, hogy nem megy oda. Basszus, basszus!
-Sajnálom Tomi! Szerdánál előbb egyszerűen nincs egy szabad percem sem.
-Oké, akkor írj be abba a rohadt határidőnaplóba szerdára a fogorvosod és Adél céges bulija közé! – kiabált bele Tomi a telefonba, aztán Anna már csak az ürességet hallgatta, ahogy a srác valószínűleg a szoba másik végébe vágta a készüléket. Szinte megsemmisült a gondolattól, hogy Tomi mi mindent fejben tartott vele kapcsolatban, ő pedig tényleg, fogalma sem volt róla, hogy a fiúnak egyáltalán jó-e az a nap. Hát, így írogass tízes listát, aranyom!  - nézett szembe a tükörképével és lassan készülődni kezdett, hogy legalább Mr. Carmichel szemébe felkészülten nézhessen a tegnapi este után.


7.
Anna kedvetlenül nézett fel a kora reggeli napsütésben fürdő szállodára. Ott fenn, valahol a legfelső emeleten egy férfi arra vár, hogy rácsörögjön a portáról, itt van érte a kocsival. Egy férfi, akin nem tud kiigazodni, mert azok után, amit ő az Irish Catben művelt, az lenne a legkevesebb, ha a gyártásvezető már hívta volna, hogy akár be se jöjjön. De nem. Senki nem hívta, sőt tegnap este Mr. Irritálóan Jófej Carmichel kedvesen köszönt neki a stábbulin, és a rendelésére váró pincértől a lánynak kért egy nagy pohár frissen facsart grapefruit-levet, mert ő már azt is tudja, hogy az a kedvence. És még sót sem szórt bele, hogy törlesszen valamit az első nap émelyítő kávéjáért. Így aztán Anna összecsomagolt pár dolgot, amikre a következő pár napban szüksége lehet, és most kicsit összeszűkült gyomorral várta a találkozást, amikor végre alkalma nyílhat bocsánatot kérni. Tényleg minősíthetetlen volt eddig többnyire a viselkedése, már ő is érezte. Talán éppen a Tomival folytatott beszélgetés nyitotta fel a szemét, hogy az utóbbi időben valami nincs rendben vele. Oké, Gergő egy patkány volt, de ez még nem ok rá, hogy az egész férfinemen bosszút álljon miatta.
A nagy felismerés azonban nem tette könnyebbé a rá váró pillanatokat. Körülnézett, de Adél még nem érkezett meg. A nővérével is itt beszéltek meg találkozót, hogy a kulcsokat odaadhassa neki, mert ő vállalta a növényei gondozását a következő napokban. Tekintve, hogy Adél a szomszéd szállodában dolgozott, nem volt kényelmetlen a számára. Tegnap este ő is letolta a történtekért, amiket talán egy kicsit kevésbé drámaian mesélt el, mint ahogy a valóságban lezajlott, de még így is elképesztette a testvérét. Csak egy év volt köztük, de a nővére annyival megfontoltabb és komolyabb volt  férfiak kérdésében, amiért csak irigyelni tudta. A szállodaigazgatóval titkon bonyolított viszonyát úgy tudta kezelni, ahogy arra Anna sosem lett volna képes. A fickó nős volt ugyan, de mivel a felesége nem volt hajlandó elkísérni ebbe a szerinte balkáni városba, meg amúgy am bloc tele volt a  hócipője a férje állandóan változó helyszínű kinevezéseivel, a kapcsolatuk jelenleg egy holland ügyvédi irodában a válási papírok aláírásának stádiumában volt. Adél nem számított rá a szíve mélyén, hogy Josh ezek után eléáll és megkéri a kezét, de kedvelte a férfit, akivel már négy éve lényegében együtt élt, és elégedett volt az életével. Sosem kedvelte a nagy lángolásokat, így aztán sosem zuhant a mélybe, képtelen lett volna az egyéjszakás kalandokra, és ezért a tartásért Anna csak csodálni tudta.
Felszólt a portáról, hogy megérkezett, de Simon megkérte, hogy jöjjön fel. Az első kelletlen reakcióját legyűrve a lifthez ballagott, végül is, odafönt legalább nem lesznek tanúi a megalázkodásának, ahogy bocsánatot kér a múltkori estéért. Megállt a férfi ajtaja előtt és halkan bekopogott.
Simon útra készen várta, csak a gitártokját nyitotta ki éppen, aztán egy vastag alkoholos filcet vett fel a pultról és mielőtt a lány megszólalhatott volna, a fekete tust a kezébe nyomta.
-Megtenné nekem, hogy aláírja a gitáromat? – fordította felé a gyönyörű és láthatóan sokat használt hangszert.
-Hogy én? – nézett rá Anna elkerekedett szemekkel.
-Igen. Maga. Nagy hatással volt rám az előadása, és szeretném magammal vinni az emlékét. Maga nagyon tehetséges, én meg egyszer majd büszkén mutathatom az aláírását a gitáromon, hogy már akkor ismertem, amikor még nem volt befutott énekes. Mert egyszer biztos az lesz. Jack szerint is, és ő aztán ért hozzá.
Anna teljesen összezavarodva pislogott, aztán előhajolt és kissé reszkető kezekkel íráshoz készülődött:
-Biztos, hogy ezt akarja? Most még meggondolhatja... – hebegett, de mivel a férfi biztatóan rávigyorgott, lendületes betűivel odaírta: Anna  – Így jó lesz? – kérdezte még mindig sokkolva a történtekről, de Simon csak elégedetten rácsukta a gitárra a tok fedelét.
–Tökéletes.
Annának eszébe jutott a nővére és a történtektől még mindig kábán az ajtó felé indult:
-Indulnunk kellene!
A férfi felkapott egy kis utazótáskát, és szorosan a lány nyomában, követte a lifthez. Anna az utazáshoz könnyű lennadrágot és egy szellős blúzt választott, ő pedig elgyönyörködött a formás popsin megfeszülő anyagban. A folyosó lámpáinak fényében a lány haja, mintha feketének tűnt volna, de az égő közvetlen közelről megcsillantotta benne a vöröses árnyalatot is. A dús, göndör fürtök szinte hívogatták egy férfi ujjait, hogy beléjük túrjon. Hogy a fenébe nem vette még eddig észre, hogy Anna egy ilyen csinos nő? És most, hogy észrevette, mit kezdjen ezzel az észrevétellel? Nem tudott szabadulni a rekedtesen búgó hangtól, amely tele volt szenvedéllyel, és valósággal elkábította a lányban megbújó kettősség. Ezer kérdése lett volna, és már előre örült, hogy a hosszú utazás alatt lesz alkalma kérdezősködni. Már csak az a kérdés, a lány hajlandó lesz-e megadni neki a válaszokat.
A lift, mintha csak bosszantani akarná a lányt, minden emeleten megállt. Amikor végre elérték a tágas előcsarnokot, Anna a füst színű üvegen át látta, ahogy a nővére a sofőrrel beszélget. Sejtette, hogy Ákos és Adél ismerik egymást, mert a fickó is roppant érdeklődővé vált, amikor kiderült, hogy mi lesz az úticél; még rá is kérdezett, hogy ugye a testvére a szomszédos szállodában dolgozik? Nocsak, egy újabb hódolója lenne? Örömmel ölelte át a nővérét és két puszit nyomott az arcára. Aztán hátrafordult, hogy pillanatnyi főnökét bemutassa a testvérének. Csak azt nem értette, hogy a szobától a hallig sarkában loholó pasi miért torpant meg hirtelen, és nézett úgy rájuk, mintha kísértetet látna. De aztán a fickó rendezte a vonásait és ugyan jóval lassabban, de elindult feléjük.
*
Adélt a sofőr figyelmeztette, hogy közeledik a testvére. Barátságos, szeretetteli mosollyal fordult feléjük, blézerén megcsillant a szomszédos szálloda logójával díszített kitűző. Megölelte a hugát és kezet nyújtott a napszemüveges fickónak, aki – mint ezt magában kénytelen volt elismerni – az évek múlásával még jobban nézett ki, mint amire emlékezett.
-Adél Steinlöchner – mutatkozott be és halványan elmosolyodott a férfi zavart és értetlen tekintetén.
-Simon Carmichel – válaszolta a fickó, és a szemüvege sötét lencséje felett megjelent összevont szemöldöke.
Nyilván nem érti, miért teszek úgy, mint aki nem ismeri fel – gondolta Adél, de úgy döntött, nem most, nem itt a huga előtt fogja elismerni, hogy még ő sem felejtette el azt az őrült napot.
-Nem is akarok zavarni, add gyorsan azt a kulcsot, már így is túl sokáig elmaradtam, nem akarom, hogy Josh kiszúrja, itt dekkolok a konkurencia előtt! – kacsintott rá a hugára, kikapta a kezéből a kulcsokat, aztán búcsút intve átszaladt az úttesten. A túloldalról még visszakiabált:
-Ha hazafelé jöttök, csörögj rám és otthon találkozunk, majd beengedlek! – azzal eltűnt a hatalmas épület forgóajtajában. A színezett üveg takarásából még egy pillantást vetett a kis társaságra. A sofőr a csomagot rakta el, a huga beült a hátsó ülésre, a férfi pedig még mindig az ajtót nézte, ami mögött eltűnt előle. Hát, akkor ő is emlékezik.
Soha, senkinek nem beszélt arról a napról, amikor önmagától teljesen idegen módon hagyta, hogy az ösztönei irányítsák, és egy kába, édes pillanatért félredobta a józan eszét. Máig sem érti, mi történt akkor. Valami különös tudatállapotban volt, mert azoknak az óráknak minden percét a zsigerei szintjén élte át, mégis rá tudta csukni a feledés ajtaját. Az idők folyamán valahányszor látta a férfit a mozivásznon, elfojtotta az emlékeit és egy kis grimasszal továbblépett. Olyan csillagporos emlékek voltak ezek, melyeket sem igazán elfelejteni, sem dédelgetni nem akart. Megtörtént. Pont.
Amikor a húga elmesélte, hogy kivel fog dolgozni a következő hetekben, csak érdeklődően beharapta a szája szélét, de képtelen lett volna elmesélni neki a történteket. Tartott tőle, hogy a találkozást nem kerülheti el, ezért felkészült rá, amennyire csak lehetett, de abba bele sem akart gondolni, mi történhet utána. Talán abban bízott, hogy a férfi már nem emlékszik rá, hiszen annyi emberrel találkozik, majd ő is csak egy lesz, akinek az arca rémlik valahonnan, de nem fogja tudni, mikor, hol, milyen körülmények között futhattak össze. Reménykedett benne, hogy így lesz, de nyilvánvalóan nem így volt.  
*
Simont megcsapta a nyári meleg, ahogy a légkondicionált szállodából kilépett az árnyékos, de a nap fülledtségét már éreztető kocsibeállóra. A sofőr szolgálatkészen nyitotta a csomagtartót, de ő csak a kocsi mellett álló vörös hajú nőt látta. Furcsán ismerős volt. A karcsú bokák, a nyár végén is halvány bőr, de leginkább az a vörös haj, és ahogy a nő felé fordult, villámszerűen érkezett a felismerés, ők ketten már találkoztak. Itt, ez előtt az épület előtt, néhány évvel korábban, és annak a találkozásnak az emléke most úgy tört rá, hogy belesápadt.
Amikor legutóbb ebben a városban járt, még az első napokban történt. Utána nem is gondolt rá, mert a lány így akarta, és talán mert neki is így volt kényelmesebb. Cyntia felbukkanása után meg pláne nem gondolt a vörös hajú lányra, akiről csak annyit tudott, hogy a neve Adél és úgy ölelte őt, mintha összetartoznának. Tényleg olyan volt, mint egy szép álom, csak az alaposan összegyűrt ágynemű árulkodott másnap reggel, hogy meglehetősen ébren álmodott. A titka maradt, egy édes, bús titok, ami olykor rágta a lelkét, olykor melengette a magányos napjain, s végül lassan elhalványult, és ami most valami mellbevágó elevenséggel kelt életre a vörös hajzuhatagot látva.
***
A lány észrevette a kora tavaszi Dunaparton üldögélő fiút, aki a borús időben is egy napszemüveg mögül nézte a szemközti budai panorámát. Aztán a szemüveget levéve egy népszerű útikönyvbe mélyedt, miközben a szerencsétlen okuláré szárát rágta. Turista! De igazán jóképű srác! Megállt előtte egy pillanatra, hogy a táskájából előkotorja a cetlit, amire a nevet írta. Amikor megtalálta, a szálloda személyzeti bejárata felé indult, amely a szomszéd utcából nyílt.
A férfi elszakította a tekintetét a turisztikai látványosságokról, hogy az előtte ácsorgó kecses bokák tulajdonosát vegye inkább szemügyre alaposan. A lány fázósan húzta össze magát a rövid kis ballont, amelynek övét a derekán szorosra  húzta, alóla kilátszott egy alig hosszabb fekete szűk szoknya, amely merészen tette közszemlére a csinibaba hosszú lábait. A magas sarkú fekete cipők kiemelték a bokáját és a formás vádlikat. Igazi manköken-alkat – állapította meg elismerően. A táskájában kotorászott, aztán egy papírdarabkát halászott elő és összeráncolt homlokkal silabizálta a rajta lévő szöveget. Végül kiegyenesedett, hátradobta hihetetlen vörös hajzuhatagát és a sétányon korzózó japán turisták között a szálloda mögötti utca felé indult. Önkéntelenül állt fel, hogy kövesse.
Két napja érkezett és még el tudott vegyülni a szállóvendégek között, de még odakint is. Donald egy vírussal kínlódva feküdt a szobájában, ő pedig megígérte neki, hogy nem megy sehova, amíg hű testőre egy kicsit össze nem szedi magát. Végül is, tényleg nem ment, csak kiült ide a szálloda elé a Dunapartra. Most egy picit megborzongott a bizonytalanságtól, ahogy a mágnesszerű érzésnek engedelmeskedve követte a lányt. Talán nem kéne, de aztán úgy döntött, felnőtt ember, nem egy hátulgombolós, csak nem lesz semmi baj.
A lány a saroknál balra fordult, aztán néhány méter után megállt egy ajtó előtt és becsengetett. A halk berregés után belépett. Simon a több nyelvű feliratot látva értette meg, ez annak a szállodának a személyzeti bejárata, ahol ő maga is lakik. Itt dolgozik? És ha igen, vajon mit? Megkerülte az épületet és a főbejáraton át belépett a tágas hallba. A portás máris nyúlt a kulcsáért és egy udvarias mosoly kíséretében átnyújtotta. Zsebrevágta a kártyát, majd a kávézó felé indult, és leült egy asztalhoz. A teraszról jól látta az éttermet, de se itt, se ott nem bukkant fel a kis vörös. Nyilván nem vendég, mert akkor a főbejáraton érkezett volna. Ha felszolgáló, hamarosan fel kell bukkanjon, de tudta, így, hogy még a nevét sem tudja, esélye sincs megtalálni, pláne, ha esetleg mégis valamelyik belső irodában dolgozik. Nem is volt benne biztos, miért akarja megtalálni,  talán csak a vadászat, a felfedezés, az ismerkedés  izgalma hiányzott, ami jó néhány év óta kimaradt az életéből. Az az érzés, amikor egy fiú és egy lány összefutnak valahol, egymásra néznek és esetleg kialakul köztük valami. Aztán ráébredt, hogy ez az opció nála nem játszik. Ha a lány ránéz, akkor egy plakátfiút fog látni, egy ismert arcot és esélye sem lesz Simonnak, a barnesi srácnak.
Eközben a lány megköszönte a lehetőséget, hogy behívták az interjúra, aztán egy – reményei szerint – barátságos mosollyal kilépett az irodából. A fiatal értékesítési igazgató célirányos kérdései megizzasztották és a beszélgetés végére már nem is volt benne biztos, hogy olyan nagyon akarja ezt az állást. Ez egy rabszolgahajcsár, aki nyilvánvalóan mással akarja elvégeztetni a saját munkáját is. Kilépett az épületből és már a villamosmegálló felé vette az irányt, amikor egy hirtelen ötlettel a dunaparti teraszhoz ment és leült egy üres asztalhoz. Az odakészített takarót a térdére fektette és a szinte azonnal megjelenő pincérnek már mosolyogva adta fel a rendelését. Ahogy körbenézett, egy távolabbi asztalnál felfedezte a turistát, akibe az érkezésekor belebotlott. A férfi most is napszemüvegben üldögélt, bár a nap elbújt a felhők között.
Aztán a férfi feléje fordult, majd lassú mozdulattal az orrára tolta a szemüveget és átnézett felette, egyenesen az ő szemébe. A lány elővette a telefonját és egy pillanatra felvillantotta a képet, amely a teljes kijelzőt elfoglalta. Az arc egy idegené volt, aki már hónapok óta elrabolta az álmait. De jól sejtette, bár hihetetlen véletlen találkozás volt. Ő az! Csak a helyszín abszurditása miatt nem kapcsolt hamarabb. Hallott a forgatásról, mégis … Egyszerűen képtelenségnek tűnt, hogy itt van és egyenesen őt nézi. Még egyszer a kijelzőre nézett, ahol ebben a pillanatban tűnt el a férfiarc, hogy átadja a helyét egy analóg óra képének. Elmosolyodott. Élőben még jobb, mert olyan hétköznapi, mint egy srác a szomszéd házból. Csak a szeme, a meleg, szürke tekintet árulkodott. Ilyet még nem látott és mágikus erővel hatott rá. A dilemma úgy árasztotta el, mint a hűs tengervíz a napozástól felforrósodott testet. A fiú nyilvánvaló érdeklődéssel őt figyelte, de ez még nem ok rá, hogy ő kezdeményezzen, vagy, ha itt ül és nem tesz semmit, akkor egy soha vissza nem térő alkalmat szalajthat el. Végül a fiú állt fel és lassú léptekkel elindult feléje. Kezében hozta a kávét, amit nem sokkal korábban tett le elé a pincér. Megállt vele szemben és halkan, dallamos, bársonyos hangon megszólalt:
-Ide ülhetek?  Még egy kávé is sokkal jobban esik, ha kellemes társaságban ihatja meg az ember. Nem igaz?
Olyan magától értetődőnek vette, hogy az angol szavakat értő füleknek duruzsolja. Olyan átkozottul magabiztosnak tűnt és ugyanakkor annyira bizonytalannak. Pontosan az a keverék volt, amit képtelenség lett volna visszautasítani. Intett neki a szomszéd szék felé, és az éppen érkező pincér rezzenéstelen tekintete mellett a fiú felé nyújtotta a kezét:
-Adél vagyok.
A fiú meleg ujjai körbeölelték az övéit, keze szinte elveszett tenyerének bölcsőjében és a szemük egymásba olvadt, ahogy a fiú is bemutatkozott.
-Alistair
Megrándult, ahogy a felemás, egyszerre hazug és mégis őszinte bemutatkozás megtörtént. Aztán lerázta magáról az érzést és úgy döntött, ha Alistair, hát Alistair. Óvatosan megmozgatta az ujjait, hogy éreztesse, itt az ideje, hogy a fiú elengedje a kezét, aztán a korábbi elektromos töltéssel nem foglalkozva, szinte közömbösen kavargatni kezdte a kávét.
Beszélgetni kezdtek. Mint egy turista és egy helybéli, aki sok érdekeset tud mondani a városáról. A fiú figyelmesen itta a szavait, megkérdezte, hol tanult meg ilyen jól angolul. Ezért aztán egy kicsit beszélt magáról is, de tényleg csak apró kis információkat árult el. Érezte a másik kíváncsiságát, de valami rejtélyes oknál fogva mégsem akart igazán kitárulkozni. Talán éppen az tartotta vissza, hogy nem Simon érdeklődik iránta, hanem Alistair. Nem tudta volna megmagyarázni miért, de ez az apró kis csalás zavarta.
Az idő úgy szállt el, mint egy gondolat, és egy hangos kordulás jelezte a férfi gyomra felől, hogy megéhezett. Elpirult, és ez olyan volt a lány számára, mint egy gyújtós, a zavarba jött fiú, akinek minden tudatos vagy öntudatlan csábítási kísérlete elvileg itt dőlt volna romjaiba, ehelyett ez volt az a pillanat, amikor ha azt kéri, hogy ebédeljenek együtt a szobájában, akkor futva sietett volna teljesíteni a kérését. És minden más kérést, ami ott az ajtó mögött elhangzott volna. Látni akarta a férfias arcot, amely még pirulni is képes, hogy milyen lehet a szenvedély hevében. Nem ismert magára, mert világéletében tartózkodó volt, de most meg akarta kapni ezt a hol félszeg, hol finoman rámenős férfit. Nem várt érte nagy szavakat és sírig tartó boldogságot, nem. Csak a testét akarta, a bizonyosságot, hogy ez vele történik meg. Egy életre szóló emléket, amit a szíve mélyén őrizgethet, és ami örökre a titka maradhatna. Annyira vágyott rá, hogy ez a vágyódás végül a másik számára is nyilvánvalóvá vált. A férfi hozzá hajolt, egészen közel a füléhez, hogy csak ő hallja, amit suttog:
-Megőrülök érte, hogy megcsókolhassalak, de nem itt, ennyi ember előtt. Feljössz velem a szobámba? Sokkal kellemesebb odafönt a klíma, meg is ebédelhetnénk, és ezt a beszélgetést is folytathatnánk. És itt most megesküszöm neked, hogy ennyi, és nem várok el cserébe semmit. Amit nem magadtól akarsz adni – tette hozzá halk, de forró hangon.  És a lány nem tudott ellenállni a tálcán felkínált lehetőségnek. Bólintott és elindultak.
Menetközben a férfi aláírta mindkettőjük számláját és a liftben egymást nézve még végigfutott rajta a gondolat: Ér annyit egy éjszaka, hogy felfedje magát és fegyvert adjon a szó átvitt és szószerinti értelmében is egy vadidegen lány kezébe? De miért csak egy éjszakának kellene lennie? – tette fel magában a kérdést, amikor kiszálltak a liftből és pár lépés után becsukódott mögött a szobája ajtaja.
Az a délután majdnem mindent megváltoztatott. Majdnem mindent, mert a búcsúzáskor az a beszélgetés a lelke mélyéig megrengette:
Adél: - Mindketten tudtuk, hogy ennek nem lesz, nem lehet folytatása; nem várok tőled ígéreteket. Te ráadásul nem is vagy független. Ez a dolog volt az egyetlen, amit nem akartam tudomásul venni, és most meghagyom neked a kínlódást, hogy ezt elrendezd magadban. Látod, milyen önző vagyok?
Alistair: - Még soha nem mentem bele egyéjszakás kalandba. Ennél többre becsülöm a női nemet. És igazad van, nem vagyok szabad, és nem lett volna szabad megkívánnom Téged sem. Meg kellett volna állíts, ha már bennem nem volt ennyi tisztesség!
Adél: - Ne is próbáld rám terhelni a felelősségedet! Én tudtam, hogy mit teszek, helyetted pedig nem gondolkozhatok. Ha csak a lelkiismereted miatt aggódsz, akkor nyugodj meg, tudtam, hogy mire számítsak, és így döntöttem. Tőlem soha senki nem fogja megtudni, mi történt ebben a szobában. Ha te meg akarod őrizni a titkot, akkor ez titok is marad.
Alistair: - Ez olyan ridegen hangzik, mintha csak szexet akartál volna.
Adél: - Őszinte is vagyok. Nem… akartam. Talán szerettem volna, de örülök, hogy így alakult. És nem azért, mert mostantól elmondhatom, hogy a nők bálványa is megvolt, hanem azért mert Te voltál. És mert bebizonyítottad, hogy pontosan olyan férfi vagy, amilyennek álmaimban elképzeltelek. Nyilván nem vagy tökéletes, hiszen képes voltál elcsábulni, de ez nem az én szomorúságom. Ami viszont ott történt – mutatott a szétdúlt ágy felé – az több volt, mint kellemes, és köszönöm neked. A rossz napjaidat nem velem fogod megélni, így nekem csak a varázs marad. Jó ez így! És talán jobb is, hogy engem se tudsz alaposabban megismerni.
Alistair: - De egyszer egészen biztosan vissza fogok jönni forgatni. Találkozhatnánk…
Adél: - Nem tudom, hogy jó ötlet-e, de miért ne…, ha összefutunk, akkor a sors is úgy akarja.
***
És most itt állt bambán rámeredve a szemközti épület bejáratára, amely mögött eltűnt a látomás. Utólag is szégyellte, hogy nem a mindenki által ismert nevén mutatkozott be. A lány tudta, hogy ki ő, de elfogadta, hogy nem adja önmagát. És bármennyire csodás emlék volt, tudta, érezte, hogy az eltelt évek alatt megkopott a varázsa annak a lopott délutánnak. A lány váratlan felbukkanása mégis úgy érte, mintha most valaki felszólította volna annak az ígéretnek a beváltására. Csak éppen önmagában nem érezte a késztetést.  A tény pedig, hogy ismeri Annát, csak bonyolultabbá tett mindent.

Nincsenek megjegyzések: